.

niedziela, 29 maja 2011

Kapuśniak z młodej kapusty.


0,5 kg. żeberko wieprzowe
2 marchewki
½ selera korzeń
1 pietruszka
1 mały por
2 liście laurowe
5 kulek ziela angielskiego
1 łyżeczka Vegety
Pieprz
Maggi w płynie
1 kiełbasa ( toruńska, brocka )
1 duży ziemniak
1 cebula
1 pomidor bez skórki
½ główki kapusty młodej
1 łyżka posiekanego koperku

Żeberko i oczyszczone warzywa  ( marchew, seler, pietruszka, por ) wkładamy do garnka, zalewamy 1,5 litrem zimnej wody, dokładamy ziele i liść i gotujemy do miękkości żeberek. W trakcie gotowania dodajemy vegete. To będzie nasz wywar. Całość przecedzić, z żeberek obrać mięso i pokroić w kostkę, włożyć z powrotem do wywaru. Warzywa nie będą nam już do tego kapuśniaku potrzebne.
Cebulę i ziemniak pokroić w kostkę. Patelnię nagrzać, dodać masło i olej, przesmażyć cebulę, w trakcie smażenia do cebuli dodać pokrojony w grubszą kostkę ziemniak, chwilę jeszcze smażyć i dodać do gorącego wywaru, w którym gotują się pokrojone żeberka. Kiełbasę pokroić w paseczki i również przesmażyć na patelni, dodać do żeberek. Całość od czasu dodania ziemniaków i cebuli nie powinna się gotować dłużej niż 15 minut. Teraz dodajemy pokrojoną w paski kapustę i w kostkę pomidor i gotujemy jeszcze 10 minut. Na koniec dodajemy posiekany koperek. Dosmaczamy maggi, sól, pieprz. Oczywiście jeżeli jest to konieczne.


Wiosenny bigos  z młodej kapusty.

 0,5 kg. żeberko wieprzowe
1o dkg kiełbasa ( toruńska, brocka, litewska)
10 dkg. boczek wędzony
1 cebula
1 pomidor
1 mała młoda kapusta
2 kostki rosołowe
1 łyżka ketchupu
½ łyżki cukru
2 liście laurowe
5 kulek ziela angielskiego
½ pęczka koperku
Pieprz świeżo mielony
Masło i olej do smażenia

Do garnka włożyć pokrojone na mniejsze kawałki żeberka. Zalać wodą tak, żeby były przykryte. Dodać 2 liście laurowe, 5 kulek ziela angielskiego, kostki rosołowe i ugotować żeberka do miękkości. Żeberka wyjąć, przestudzić, obrać mięso i pokroić w kostkę.
W garnku w którym gotowały się żeberka, pozostawić  ½ szklanki przecedzonego wywaru i włożyć pokrojoną  drobno kapustę. Liść laurowy i ziele angielskie  nie będą już nam potrzebne. Kiełbasę, boczek, cebulę pokroić w kostkę i przesmażyć na maśle z dodatkiem oleju i dodać do kapusty, razem z pokrojonymi żeberkami, które też można przesmażyć. Dusić razem z kapustą około 15 minut. Dodać ketchup, cukier i obrany ze skórki i pokrojony w kostkę pomidor. Dodać  pieprz. Gotować jeszcze 5 minut i na koniec wsypać pokrojony drobno koperek. Kapusty nie gotować dłużej niż 25 minut.

Kaszubska zupa szparagowa.


1 litr bulionu z kury
1 pęczek szparagi zielone
1 pęczek szparagi białe
1 serek topiony o smaku śmietankowym typu serdelek
125 ml. śmietana 36%
Sól


Szparagi obrać pokroić na kawałki  i ugotować w bulionie. Najpierw do gotującego się bulionu wkładamy pokrojone białe szparagi, po 5 minutach dodajemy zielone. Pod koniec gotowania dodać serek topiony i wymieszać. Serek bardzo szybko się rozpuści i zagęści nam zupę. Na koniec do każdej zupy na talerzu, dodajemy 1 – 2 kleksy ubitej lekko osolonej śmietany 36%.

Z tą zupą możemy eksperymentować. Możemy część szparagów w zupie zmiksować. Można całość zmiksować, a dodać tylko same główki przesmażone na maśle. Jeżeli zupa jest za mało wyrazista, można dodać, jak to robią niektórzy kucharze 2 łyżki zupy szparagowej w proszku ‘’Knorra” . Najczęściej stosują ten trick, używając szparagi ze słoika.
Kaszubska w tytule. Szparagi były uprawiane w przydomowych ogródkach bogatych gospodarzy już przed II w.ś. i są nadal uprawiane, obecnie na większych obszarach.
PS. Jako ciekawostka nazwisko Szparaga jest bardzo popularne na Kaszubach. Na ścianie kościoła w Boniewie  wisi tablica Rodu Szparagów.