.

środa, 25 maja 2011

Gruszka francusko – bawarska.


Zainspirował mnie klasyczny francuski deser ,poires belle Helene, na który składają się gruszki gotowane w syropie. Ponieważ należymy do Unii Europejskiej, pomyślałem, że dodam bawarski boczek i będzie "deser jednoczący" narody Europy. Mój mały wkład w europejską przyjaźń.
1 gruszka
1 duży plaster boczku
5 dkg ser  pleśniowy
Sos sojowy kikkoman

Gruszkę obrać, przepołowić, lekko obgotować.
Wydrążyć małą łyżeczką środki gruszek i napełnić  serem pleśniowym typu blue.
Złożyć połówki i owinąć boczkiem. Żeby się trzymały razem spiąć wykałaczką.
Opiec w piekarniku z termoobiegiem w temp.200 stop., aż boczek się przypiecze.
Jako sos proponuję odrobinę  sosu  sojowego kikkoman

" Cziki – Miki ” Christophera

1 pomidor, 3 plastry wędzonego bekonu, sałata mix, kilka oliwek czarnych, 1 łyżeczka kaparów, dziki i biały ryż, soczewica. kilka pieczarek, 1 mała cebula, 2 łyżki śmietany, bulion, sos winegret, pieprz.
Soczewicę namoczyć na 30 minut, następnie gotować też około 30 minut. Dziki i biały ryż ( mieszanka) trzeba gotować około 50 minut. Cebulę pokroić w kostkę, pieczarki w talarki. Podsmażyć cebulę, dodać pieczarki, podlać bulionem a następnie dodać śmietanę. Zredukować i  połączyć  z ryżem i soczewica. Farszem  tym, napełnić  wydrążone pomidory. Pomidory zapiec w piekarniku.
Sałaty mix rozłożyć na talerzu, dodać oliwki i kapary. Skropić sosem vinegre. Plastry bekonu grillować na patelni,  położyć gorące na sałacie. Obok  zapieczony pomidor.
PS. Cziki – Miki wzięło się z czasów, kiedy pracowałem na statkach. Moja znajomość terminów gastronomicznych w języku angielskim była  ograniczona i czasami jak miałem tłumaczyć stewardowi, co akurat robię, to mówiłem cziki-miki. Opowiedziałem tą historie mojemu bossowi i teraz jak chce zjeść coś innego, czego nie mamy w karcie, to mówi do mnie, zrób jakieś cziki – miki. Dzisiaj połączyłem ryż z soczewicą i pieczarkami i wyszło bardzo dobre danie.

Na następnej stronie