.

wtorek, 7 czerwca 2011

Trio śledziowe.


Śledź w śmietanie
Śledź w śmietanie

2 szt. śledź  matias
100 ml. śmietana 18%
1 cebula pokrojona w kostkę
1 małe jabłko winne
½ łyżeczki tarty chrzan
½ sok z cytryny
Pieprz grubo mielony

Jabłko starte na tarce i chrzan skropić cytryną, dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę, wymieszać ze śmietaną. Polać pokrojone w paski śledzie, posypać  świeżo zmielonym pieprzem.


Śledź w oleju

2 szt. śledź matias
1 cebula pokrojona w kostkę
1 ogórek konserwowy
50 ml. oliwy extra virgin
Świeży koperek

Ogórek pokroić w drobną kostkę, dodać cebulę, jeżeli ktoś lubi to dodać świeżo pokrojony ogórek. Całość wymieszać z oliwą i pokrojonymi w paski śledziami.

Śledź po cygańsku
Trio śledziowe

2 szt. śledź matias
1 cebula pokrojona w kostkę
1 korniszon pokrojony w kostkę
2 ząbki czosnku
2 łyżki ketchupu
1 łyżeczka musztardy
Szczypta cukru do smaku
Pieprz
Olej
1 łyżeczka namoczonych rodzynek
Natka pietruszki

Przesmażyć cebulę, dodać posiekany drobno czosnek, następnie ogórek. Chwilę poddusić ,dodać musztardę , ketchup, rodzynki. Do smaku cukier i pieprz. Zdjąć z gazu, przestudzić. Całość wymieszać ze śledziem pokrojonym w paski. Posypać natką pietruszki.

Kaszubska zupa szparagowa.

1 litr bulionu z kury
1 pęczek szparagi zielone
1 pęczek szparagi białe
1 serek topiony o smaku śmietankowym typu serdelek
125 ml. śmietana 36%
Sól


Szparagi obrać pokroić na kawałki  i ugotować w bulionie. Najpierw do gotującego się bulionu wkładamy pokrojone białe szparagi, po 5 minutach dodajemy zielone. Pod koniec gotowania dodać serek topiony i wymieszać. Serek bardzo szybko się rozpuści i zagęści nam zupę. Na koniec do każdej zupy na talerzu, dodajemy 1 – 2 kleksy ubitej lekko osolonej śmietany 36%.

Z tą zupą możemy eksperymentować. Możemy część szparagów w zupie zmiksować. Można całość zmiksować, a dodać tylko same główki przesmażone na maśle. Jeżeli zupa jest za mało wyrazista, można dodać, jak to robią niektórzy kucharze 2 łyżki zupy szparagowej w proszku ‘’Knorra” . Najczęściej stosują ten trick, używając szparagi ze słoika.
Kaszubska w tytule. Szparagi były uprawiane w przydomowych ogródkach bogatych gospodarzy już przed II w.ś. i są nadal uprawiane, obecnie na większych obszarach.
PS. Jako ciekawostka nazwisko Szparaga jest bardzo popularne na Kaszubach. Na ścianie kościoła w Boniewie  wisi tablica Rodu Szparagów.