.

poniedziałek, 16 marca 2009

Pstrąg z warzywami


To eleganckie danie w wykonaniu jest naprawdę banalnie proste. Podane na półmisku, wygląda bardzo efektownie.
Pstrągi najprościej można podzielić na: potokowe, tęczowe i źródlane. Pstrąg tęczowy jest gatunkiem najczęściej hodowanym w celach konsumpcyjnych. Jest rybą bardzo smaczną i zdrową. Po usmażeniu czy ugotowaniu usunięcie ości nie stanowi żadnego problemu. Osobiście bardzo lubię ryby i z żoną Gizelą przyrządzamy ryby na różne sposoby dwa razy w tygodniu. Przypomina mi się powiedzenie żony – „Niech każdy zapamięta – ryba nie tylko od święta !”
Jestem przekonany że każdy sobie poradzi z wykonaniem tego dania. Przypomniała mi się przygoda jaką opowiadał mi kiedyś mój kolega. W wigilię pomagał żonie w kuchni. Na gazie gotował się barszcz z buraczkami. Żona sprawdzała od czasu do czasu widelcem czy buraczki są już miękkie, wyszła na chwilę z kuchni, a Jarek stwierdziwszy że buraczki są już miękkie, odcedził buraki wylewając barszcz do zlewu.

Składniki dla 2 osób:
2 średniej wielkości oczyszczone pstrągi
1 marchewka
1 ogórek świeży
1 cukinia
2 gałązki koperku
Trochę masła
Przyprawa do ryb
Trochę oleju do smażenia, 4 wykałaczki, 2 długie patyki do szaszłyków
Sposób wykonania:
Pstrąga czyścimy, usuwamy skrzela i oczy - najlepiej wyciąć kuchennymi nożyczkami. Myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Posypujemy przyprawą do ryb. Lekko solimy, ponieważ sól jest już w przyprawie. Odkładamy na kilka minut. W tym czasie skrobiemy nożykiem do warzyw długie paseczki z marchewki, ogórka i cukinii. Do pstrąga wkładamy po kilka wiórków masła, małą gałązkę koperku i zeskrobane paski marchewki, ogórka i cukinii. Pstrąga spinamy wykałaczkami. No i teraz nadajemy mu kształt wbijając długi patyk przy ogonie a następnie przy głowie. Tak przygotowane pstrągi kładziemy na blachę do pieczenia, skrapiamy oliwą i do piekarnika na 20 – 25 minut temp. 220oC. Po 10 minutach skrapiamy ponownie oliwą. Oczywiście po wyjęciu z piekarnika usuwamy wykałaczki i patyki. Możemy podać na sałacie. Nasz pstrąg będzie wyglądał jakby płynął

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz