.

czwartek, 13 lutego 2014

Walentynki już jutro - 14 lutego.


Valentine's Day

Bądź moją Walentynką ( Walentym) !

Czy to się komuś podoba ,czy nie 14  lutego jest obchodzony  na całym świecie jako „Dzień zakochanych”. Nie jest to wymysł współczesny, chociaż marketingowo na pewno. Obecnie ,w moim przekonaniu ten „miłosny dzień” ma szerokie spektrum. Kocham Cię ,kochajmy się  ,odnosi się do wszystkich ,których darzymy sympatią ,nie koniecznie wielką miłością.
Włóżmy swojemu dziecku do śniadaniówki jabłuszko walentynkowe , będzie zachwycone i nie głodne. A koleżanka zza biurka też ucieszy się z takiego dowodu sympatii.

Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia.
 Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego  jako patrona zakochanych.
 Dzień 14 lutego stał się  okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Do Polski obchody walentynek   trafiły w latach 90-tych XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.
Święto to konkuruje  z naszym ,rodzimym świętem słowiańskim ,zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.
Rodowód tego święta sięga XIV wiecznej Anglii. O tradycji wspomniał w Hamlecie – Szekspir:

’’ Dzień dobry, dziś święty Walenty, dopiero co świtać poczyna, młodzieniec snem leży ujęty, a hoża doń puka dziewczyna.
Podskoczył kochanek, wdział szaty, drzwi rozwarł przed swoją jedyną, i weszła dziewczyna do chaty, lecz z chaty nie wyszła dziewczyną „

Na dworze Ryszarda Lwie Serce, rycerze składali śluby wierności swoim platonicznym wybrankom właśnie w dniu 14 lutego i co roku je odnawiali.
Już wtedy obdarowywano się symbolicznymi prezencikami. Mężczyźni darowali swoim wybrankom złączone serduszka, zapinki. Bardzo popularna była ozdoba w kształcie litery A z koroną „ Amor omnia vincit” – miłość wszystko zwycięża. Kobiety prezentowały pukiel włosów, chusteczkę własnoręcznie wyhaftowaną , coś ze swojej odzieży.
Walentynką początkowo był wiersz zawierający wyznanie miłosne. Starano się nadać  liścikom  indywidualną treść i szatę graficzną. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki.
W  obecnych czasach, najbardziej rozpowszechnioną formą składania sobie walentynek, jest forma elektroniczna.
Jeszcze ciekawostka – najdroższą walentynką była kartka z litego złota wysadzana diamentami i szmaragdami, którą Arystoteles Onasis ofiarował Marii Callas.
Jej wartość oszacowano na kwotę 250 tysięcy dolarów. Uff, przez chwilę chciałbym być Onasisem, by móc taką kartkę podarować mojej Walentynce.

Arabskie przysłowie mówi 
" Tam gdzie jest miłość, tam nie ma biedy " ( Where there is love, there is no poverty ). 

Co jadają zakochani? – Don Juan omlet z 10 jajek, Casanova  50 ostryg.
 Potrawy na dzień św. Walentego mogą być pełne tajemniczych znaczeń. Już od czasów „Starej baśni”  I .Kraszewskiego , lubczyk potęguje uczucia i zmysły…

Bazylia w krajach europejskich i arabskich od wieków zaliczana jest do afrodyzjaków. I uwaga! Wg tradycji , skuteczna jest tylko u pań ,na panów ma działanie wręcz przeciwne.
Anyż jest afrodyzjakiem stosowanym chętnie w Europie i na Środkowym Wschodzie.
Seler to afrodyzjak ,ceniony już przez starożytnych Greków.
Awokado jest uważane za środek wzmacniający pożądanie już od czasów ,gdy hiszpańscy konkwistadorzy przywieźli je do Europy z zamorskich wypraw.
Wśród owoców morza najbardziej miłosne są krewetki.
Najbardziej „całuśne” są oczywiście pierniczki całuski ,bo zawierają korzenie ,które od tysięcy lat w Chinach pałają miłością, czyli goździki, gałka muszkatołowa i cynamon.
 W trakcie kolacji polecam dobrą komedię  z  J.Albą i J.Roberts –„ Walentynki” -  z roku 2010. Według mnie jest to raczej film obyczajowy. Zapamiętałem kwestię wypowiadaną przez aktora :

 „ W związku musisz zaakceptować drugiego człowieka w całości, a nie tylko to, co Ci się podoba. Głupotą jest odwrócić się od czegoś takiego jak miłość.”Dla wszystkich powiązanych więzami sympatii, przyjaźni i innymi dobrymi …dedykuję „Ciasteczka walentynkowe”  i truskawki.Z wyrazami sympatii dla wszystkich Walentynek.
Christopher.

                                                                     


6 komentarzy:

 1. Jaki fajny, sympatyczny wpis :-)
  A kulinarne cudeńka wprost wymarzone na ten dzień!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne serduszkowe i smaczne inspiracje.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. zgadzam się z przedmówczyniami, bardzo pozytywny, sympatyczny wpis:)

  OdpowiedzUsuń
 4. truskawki umieszczone na jablku sa niesamowite a jaka maja wymowe?... czyzbys operowal symbolami?...nie wazne..swietnie to wszystko wyglada .A ile wyczytalam nowosci.??? .warto tu zagladac , zawsze jest cos dla duszy i dla ciala....pozdrawiam znad talerza smazonych filetow z dorsza.)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak tu wspaniale. Walentynkowo :) Miłego świętowania jutro :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Unas ideas estupendas y muy buenas para el día de San Valentín.
  Besos
  Cocinando con Montse

  OdpowiedzUsuń