.

czwartek, 24 marca 2011

Cordon bleu.

 
4 sznycle cielęce po 180 gramów
4  cienkie plastry szynki wędzonej
4 plastry sera grojer  (ementaler,  gouda )
Sól, pieprz do smaku

Panierka:
½  szklanki mąki
 2 jajka
½ szklanki bułka tarta

Rozbić sznycle przez folię, tak by powstały duże cienkie okrągłe kotlety. Oprószyć solą i pieprzem. Położyć na każdej połówce plasterek szynki i plasterek sera. Przykryć drugą połową sznycla, docisnąć i panierować w mące, jajku i bułce tartej. Mniej wprawnym kucharzom proponuję spięcie wykałaczką.
Smażyć najlepiej na sklarowanym maśle, ew. na maśle z dodatkiem oleju na jasnozłoty kolor.Wstawić na 6  minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 oC.


Cordon bleu (wym. kordon ble) jest to danie cenione przez smakoszy na całym świecie. Francuska nazwa potrawy – błękitna wstęga . Nazwa pochodzi od odznaczenia  jakie ustanowił we Francji król Henryk III. Z początku otrzymywali ją Kawalerowie Świętego Ducha, ale później również inni.  Ludwik XV uhonorował nim kucharkę swojej metresy. Cordon bleu  występuje również pod nazwą kotlet szwajcarski i najprawdopodobniej stamtąd pochodzi. Potrawa ta robiona jest również z drobiu i ze schabu, a oprócz szynki  i sera do dają np. listki bazyli, sos pesto, kawałki masła.

1 komentarz: