.

poniedziałek, 7 marca 2011

8 marca – Dzień Kobiet.

Trochę historii.


Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z okresem PRL–u i z wręczanym wtedy masowo – goździkiem, a później tulipanem.
 Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego, zgodnie z ważną opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli".
W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

 Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka.

Może , to i dobrze. Pamiętam z moich młodych lat, balangi jakie odbywały się w zakładach pracy urządzane przez kobiety dla mężczyzn. A w domach żony czekały na swoich mężów.

Dziś 8 marca świętują najchętniej przedszkolaki, przygotowując dla swoich wychowawczyń i mam - piękne laurki.

Z sympatią o Dniu Kobiet wypowiadają się młode dziewczęta, przepraszam, kobiety - do lat 25, które w przeprowadzonych badaniach aż w 90% były "za kwiatkiem dla Ewy". Nieco starsze panie odnoszą się do tego święta nieco bardziej sceptycznie, opowiadając się za Dniem Kobiet w 46%. Bardziej zainteresowane są zrównaniem swoich zarobków z mężczyznami, gdyż w wielu zakładach pracy kobiety zatrudnione na tych samych stanowiskach i wykonujące tę samą pracę otrzymują z reguły niższe uposażenia, zajmują również znacznie mniej stanowisk kierowniczych.

Pozostanę tradycjonalistą  i wszystkim Paniom życzę. Z okazji Dnia Kobiet pragnę złożyć życzenia  Wszystkim Kobietom . Dużo szczęścia, by w każdym dniu roku uśmiech na twarzy  Waszej  gościł tak samo często, jak w tym dniu. Bądźcie zawsze szczęśliwe, złym losom nieznane, uprzejme, czułe, tkliwe, przez wszystkich kochane. Christopher.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz