.

niedziela, 21 października 2012

Ekstrawagancje z chińskim agrestem.


Wyjątkowa uroda chińskiego agrestu, przemianowanego przez mieszkańców  Nowej Zelandii na kiwi, powoduje, że lubimy go wykorzystywać w kuchni. Ten intensywnie zielony owoc z drobnymi, czarnymi i jadalnymi pestkami jest nie tylko piękny, ale smaczny i zdrowy.
Kto raz spróbuje specyficznej i orzeźwiającej kwasowości zawsze wraca do kiwi. Przyrządza się z nich musy, lody, konfitury i chętnie kojarzy się z mięsem. Zawarty w owocach enzym powoduje, że nawet twarde mięso staje się kruche, delikatne i soczyste. Ten sam enzym sprawia, że owoców nie wolno łączyć z żelatyną bo nie skrzepnie. Na pewno niektóre panie się o tym przekonały. Można temu zaradzić, blanszując kiwi.
Przegląd światowej kariery chińskiego agrestu zacznę od przepisu, autorstwa pewnego podchmielonego Irlandczyka, który nudził się przy  barze w Nowej Zelandii.

Irish coctail z musem z kiwi.

1 filiżanka zimnej kawy
2 łyżki śmietanki
0,5 szklanki whisky
1 żółtko
2 owoce kiwi zmiksowane
kostki lodu

Podobno kiedyś znudzony irlandzki marynarz, siedząc po wachcie w barze, postanowił wyręczyć barmana przy mieszaniu koktajli. A, że niestety był już lekko podcięty, zamiast cytryn, zmiksował KIWI. Przelał mus do shakera i dolewał co miał pod ręka. Wystygłą kawę, śmietankę, jajeczko no i oczywiście szklaneczkę czarnego Johnnie Walkera. Dorzucił kostki lodu i trochę bawił się potrząsaniem shakera. Potem nalał sobie coctail z pianką i oniemiał z zachwytu. Sława Irish Coctail dotarła i na nasz kontynent !

3 komentarze:

  1. chiński agrest? nigdy nie słyszałam o tym, ale to wiele zachowań ze strony kiwi wyjaśnia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Actinida chinesis została przywieziona do Europy dopiero w 1847r i pnącze było traktowane jako ciekawostka przyrodnicza.Pierwotna nazwa owocu to właśnie chiński agrest.Przełomowe znaczenie dla światowej kariery tego owocu miało dotarcie nasion do Nowej Zelandii,która jest największym producentem najsmaczniejszych odmian.Stąd pochodzi nazwa kiwi,od ptaka,symbolu tej wyspy.

      Usuń