.

środa, 22 lutego 2012

Niedzielne śniadanko-croissanty wytrawne.


Upieczone w sobotę croissanty przekroić na 2 części.
Starty ser wymieszać ze śmietaną, możemy dodać zioła.
Na spód rogala położyć plaster szynki, łyżkę masy serowej i przykryć wierzchem. Posypać startym serem. Wstawić do piekarnika i zapiec . W ostateczności możemy wykorzystać mikrofalę.

Croissanty możemy zamrozić i wykorzystać w dowolnej chwili.
Surowe wyrośnięte ciasto możemy przechować w lodówce do 24 godzin i potem piec.
Jeżeli ktoś lubi eksperymenty, to proszę skrócić czas rośnięcia i odpoczywania (w lodówce) ciasta. Są takie przepisy, ale ich nie przetestowałem.

Proszę nie myśleć, że croissanty, to wymysł Francuzów. Teorii jest kilka. Nawet Polacy są w to zamieszani(a gdzie nas nie ma). Ojczyzną podobno są Węgry, od czasu ,kiedy to oblężenie Budapesztu przez Turków zostało odparte dzięki węgierskim piekarzom. Inna wersja nawiązuje do oblężenia Wiednia(1686r). Polski szlachcic Jerzy Kulczycki namówił właściciela wiedeńskiej piekarni do wypieku tego "półksiężyca", aby upamiętnić zwycięstwo nad Turkami.


1 komentarz:

  1. No,no ale się napracowałeś.Croissanty słodkie i wytrawne wyglądają zachęcająco.Myślę,że są lepsze niż te,które kupuję sporadycznie w "Lidlu".Z nich trudno byłoby zrobić coś na ciepło.Może poświęcę którąś sobotę na te wypieki!:)

    OdpowiedzUsuń