.

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Wielkanoc 2011

 


                                                                                      20 kwietnia 2011
Edward Krzysztof Konkel, znany jako Christopher, opowiada o historii Wielkanocy, swoich wielkanocnych inspiracjach kulinarnych i zwyczajach.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Przypomina nam zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Baranek jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Tydzień poprzedzający niedzielę wielkanocną zwany jest Wielkim Tygodniem, a ostatnie trzy dni to Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, nazywane też Triduum Paschalne. Poprzedzająca niedziela to Niedziela Palmowa, którą obchodzi się bardzo uroczyście.

W dawnych czasach w Wielką Sobotę na dworach szlacheckich odbywało się święcenie wszystkich potraw jakie miały znaleźć się na stołach w święta. Później wprowadzono zwyczaj święcenia w kościołach. Teraz po przyniesieniu koszyczka do kościoła, stawia się go na stole, a ksiądz odprawia modlitwę i na koniec święci przyniesione przez nas pożywienie.
W koszyczku powinien być baranek, jajko jako symbol nowego życia, sól – dawniej główny składnik chroniący żywność przed zepsuciem, wędliny, chrzan i chleb.

Dwa dni przed świętami to czas przygotowań różnych smakowitych dań . Z dawnych obrzędów w piątek był pogrzeb żuru, który był spożywany przez cały post i wieszanie śledzia - był przybijany do drzewa.

To się jednak zmienia. Teraz bardzo często na śniadanie Wielkanocne podajemy żurek, nie taki postny, ale z jajkami i białą kiełbasą. Wielkanoc to koniec postu i zimy, czas radości i świętowania.

W Anglii jest zwyczaj turlania jaj ze zbocza góry, które jajko najdalej się zatula – wygrywa.
W Polsce przy stole wielkanocnym stukamy się jajkami, składamy sobie życzenia. W niektórych regionach chowamy jajka w ogrodzie. Na stole Wielkanocnym nie powinno zabraknąć baby wielkanocnej i dziada – czyli mazurka. Zając stanowi nieodłączną dekorację stołu wielkanocnego.

„Trzy szybkie” do Christopher'a:
1. Jakie wspomnienia przychodzą na myśl gdy myśli Pan o Wielkanocy?
Radość jedzenia i bycia przy stole ma swoje rytuały. Malowanie jaj, ich święcenie, a potem stukanie przy stole. Szukanie w ogrodzie „Zajączka” i śmigus dyngus to frajda  dla całej rodziny.
2. Jaka będzie Pana specjalność kulinarna, przygotowana na nadchodzące święta?
Teraz bardzo często na śniadanie Wielkanocne podajemy żurek, nie taki postny, ale z jajkami i białą kiełbasą Na pewno będzie królowała marynowana szynka nabijana goździkami i pasztet z królika z żurawiną i gruszką.
3. Skąd biorą się Pana pomysły na wielkanocne potrawy?
Inspiruje mnie tradycyjna kuchnia polska, którą modyfikuję wykorzystując dobrodziejstwa  egzotyczne jak owoce, warzywa i przyprawy.

Profil na Cooklecie: Christopher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz