.

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Wielkanoc 2011

 


                                                                                      20 kwietnia 2011
Edward Krzysztof Konkel, znany jako Christopher, opowiada o historii Wielkanocy, swoich wielkanocnych inspiracjach kulinarnych i zwyczajach.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Przypomina nam zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Baranek jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Tydzień poprzedzający niedzielę wielkanocną zwany jest Wielkim Tygodniem, a ostatnie trzy dni to Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, nazywane też Triduum Paschalne. Poprzedzająca niedziela to Niedziela Palmowa, którą obchodzi się bardzo uroczyście.

W dawnych czasach w Wielką Sobotę na dworach szlacheckich odbywało się święcenie wszystkich potraw jakie miały znaleźć się na stołach w święta. Później wprowadzono zwyczaj święcenia w kościołach. Teraz po przyniesieniu koszyczka do kościoła, stawia się go na stole, a ksiądz odprawia modlitwę i na koniec święci przyniesione przez nas pożywienie.
W koszyczku powinien być baranek, jajko jako symbol nowego życia, sól – dawniej główny składnik chroniący żywność przed zepsuciem, wędliny, chrzan i chleb.

Dwa dni przed świętami to czas przygotowań różnych smakowitych dań . Z dawnych obrzędów w piątek był pogrzeb żuru, który był spożywany przez cały post i wieszanie śledzia - był przybijany do drzewa.

To się jednak zmienia. Teraz bardzo często na śniadanie Wielkanocne podajemy żurek, nie taki postny, ale z jajkami i białą kiełbasą. Wielkanoc to koniec postu i zimy, czas radości i świętowania.

W Anglii jest zwyczaj turlania jaj ze zbocza góry, które jajko najdalej się zatula – wygrywa.
W Polsce przy stole wielkanocnym stukamy się jajkami, składamy sobie życzenia. W niektórych regionach chowamy jajka w ogrodzie. Na stole Wielkanocnym nie powinno zabraknąć baby wielkanocnej i dziada – czyli mazurka. Zając stanowi nieodłączną dekorację stołu wielkanocnego.

„Trzy szybkie” do Christopher'a:
1. Jakie wspomnienia przychodzą na myśl gdy myśli Pan o Wielkanocy?
Radość jedzenia i bycia przy stole ma swoje rytuały. Malowanie jaj, ich święcenie, a potem stukanie przy stole. Szukanie w ogrodzie „Zajączka” i śmigus dyngus to frajda  dla całej rodziny.
2. Jaka będzie Pana specjalność kulinarna, przygotowana na nadchodzące święta?
Teraz bardzo często na śniadanie Wielkanocne podajemy żurek, nie taki postny, ale z jajkami i białą kiełbasą Na pewno będzie królowała marynowana szynka nabijana goździkami i pasztet z królika z żurawiną i gruszką.
3. Skąd biorą się Pana pomysły na wielkanocne potrawy?
Inspiruje mnie tradycyjna kuchnia polska, którą modyfikuję wykorzystując dobrodziejstwa  egzotyczne jak owoce, warzywa i przyprawy.

Profil na Cooklecie: Christopher

Wielkanocne mazurki Christophera

 Opis dwóch mazurków poniżej. Reszta to twórcza inwencja.




Wielkanocne śniadanie Christophera.

 

 

Pisanka z awokado z żurawiną.


















1 szt. awokado
150g naturalnego serka homogenizowanego
3 łyżki żurawiny
kilka szczypiorków 
sól,pieprz







 



Awokado przekroić, wyjąć pestkę, skropić cytryną, aby nie ściemniało. Wymieszać serek z miąższem awokado i  żurawiną ,doprawić do smaku solą i pieprzem.
Połówki nadziać i ozdobić.
PS.Należy pamiętać żeby awokado było dojrzałe.

Pisanka z awokado orzechowa.


 


1 puszka  anchovies
1 szt. awokado
150g  ser tartare orzechowy
kilka oliwek










Awokado przekroić, wyjąć pestkę, skropić cytryną ,aby nie ściemniało.
Wydrążyć miąższ i wymieszać z serkiem.
Nałożyć nadzienie do połówek awokado i nałożyć dekoracyjnie anchovies.

Pisanka.





Skorupkę jajka obłożyć zwilżonymi wodą listkami pietruszki. Na jajko naciągnąć kawałek cienkiej rajstopy  (gazy) i zawiązać. Gotować w cebulowych łupinkach. Po ostygnięciu zdjąć "opakowanie". Można jajka ugotowane i przygotowane jak powyżej zanurzyć w kolorowych barwnikach spożywczych

Jajko przepiórcze w pomidorze.


1 szt.pomidor
1 szt. jajeczko przepiórcze
1 łyżeczka jogurtu
½ łyżeczki musztardy
sól




Górę pomidora ściąć, wydrążyć wnętrze ,posolić.
Ugotowane jajeczko obrać, przekroić na pół i wyjąć żółtko.
Żółtko utrzeć z jogurtem i musztardą, sól, pieprz i napełnić połówki białek. Posypać rzeżuchą.


Mazurek kruchy z kajmakiem czekoladowym.


 Kruche ciasto:
 
30dag mąki krupczatki
20dag masła
10dag cukru pudru
3 ugotowane żółtka
1 paczka cukier waniliowy



Kajmak czekoladowy

1/2 litra mleka
40 dag cukru
5-10dag masła
5 dag kakao 
Kruche ciasto:

Żółtka oddzielić od białek i gotować 10min we wrzącej wodzie, najlepiej na sicie cedzakowym.
 Ugotowane przetrzeć przez sito. W sklepach można kupić małe praski z różnymi sitkami, bardzo poręczne.
Do przesianej mąki dodać masło ,posiekać, dodać resztę składników ,szybko zagnieść i wstawić do lodówki na30-60min.
Wylepić ciastem foremki na grubość 3/4 cm nakłuć widelcem(patyczkiem) i piec w temp.180stop. około 15 min. Sprawdzać, aby nie przypalić

 
W naczyniu o grubym dnie gotować mleko z masłem i cukrem tak długo, aż masa zgęstnieje. Cały czas mieszać. Jeżeli kropla kajmaku spuszczona na talerzyk  nie rozlewa się i zastyga ,kajmak jest gotowy.
Teraz zdjąć z ognia i ucierać łyżką (kopyścią) do uzyskania gęstości śmietany.
Należy szybko polewać bo ma tendencję do szybkiego twardnienia.

Uwaga. Jeżeli będziemy gotować mleko, cukier i 1/2 laski wanilii to otrzymamy kajmak waniliowy ,biały.
Kajmak możemy przygotować z połowy składników ,jeżeli mamy mały mazurek.

Mazurek kruchy z masą orzechową.



Kruche ciasto:

30dag mąki krupczatki
20dag masła
10dag cukru pudru
3 ugotowane żółtka
1 paczka cukier waniliowy

Żółtka oddzielić od białek i gotować 10min we wrzącej wodzie, najlepiej na sicie cedzakowym.
 Ugotowane przetrzeć przez sito. W sklepach można kupić małe praski z różnymi sitkami, bardzo poręczne.
Do przesianej mąki dodać masło ,posiekać, dodać resztę składników ,szybko zagnieść i wstawić do lodówki na30-60min.
Wylepić ciastem foremki na grubość 3/4 cm nakłuć widelcem(patyczkiem) i piec w temp.180stop. około 15 min. Sprawdzać, aby nie przypalić.

Masę orzechową przygotować wg swojego sprawdzonego przepisu albo wykorzystać gotową masę krówkową, o smaku orzechowym, do której możemy wsypać posiekane orzechy.

Masę wyłożyć na mazurek i udekorować.

Jajko poszetowe w bułce pod beszamelem.





Z języka francuskiego: oeufs poches - jajka w koszulkach. Po polsku tez sie o nich mówi w koszulkach. Spotkałem się też z nazwą perduty.


 1 szt bułka
1 szt jajko
1 plaster bekonu
2 łyżki sosu beszamelowego
2 dkg. startego oscypka
1 dkg. koperek





Z bułki ściąć wierzch, miąższ wydrążyć, opiec  w piekarniku, około 3 minuty. Plaster  bekonu grillować i włożyć do bułki. Teraz przygotowujemy jajko poszetowe czyli  jajko w koszulce. W rondelku zagotowujemy wodę z dodatkiem octu. Wody nie solimy. Jak woda się zagotuje, gaz zmniejszamy do minimum, tak aby woda nie wrzała. Świeże ( ważne) jajka wybijamy pojedynczo na mały talerzyk i szybkim ruchem wrzucamy do wody. Proponuję przed wrzuceniem jajka do wody, wodę energicznie zamieszać, tak żeby wirowała.  Po 3 minutach jajko należy wyjąc łyżką cedzakową. Tak przygotowane jajka kryją w swoim wnętrzu idealnie miękkie żółtko. Jajko położyć na bekonie. Sos beszamelowy wymieszać z startym bardzo drobno oscypkiem . Polać jajko i zapiec w piekarniku. Proponuję użyć gotowego sosu beszamelowego ew. wcześniej go zrobić.





 
Składniki:

2 jajka bardzo świeże
Sól
Ocet
Mąka, jajko, bułka tarta,
 Starty ser
Frytura

 






Sposób wykonania:

Jajka umyć, wbijać kolejno na spodek i wlewać tuż nad poziomem wrzącej, lekko zakwaszonej wody, tak aby żółtko pozostało w środku białka. Jajka powinny być bardzo świeże.  Gotować 3 minuty. Wyjąć łyżką cedzakową, przełożyć do bardzo zimnej z dodatkiem kostek lodu wody. Ostudzić i osuszyć na papierze kuchennym.  Posypać mąką, panierować w rozmąconym jajku i bułce tartej. Bułkę tartą, można wymieszanej drobno startym serem i pieprzem. Smażyć 2 minuty w frytkownicy. 


Wyjaśnienie - dlaczego włożyć do bardzo zimnej wody ? - dlatego,żeby przerwać ścinanie żółtka.Żółtko po wyjęciu z frytkownicy wino być  płynne.