Forszmak dragomirowski |
Pamiętam szefa kuchni Pana Stanisława Puchalskiego , w jego forszmaku nie było ziemniaków, sera i nie była ta potrawa zapiekana. Niech tak pozostanie.
Forszmak podawany był w kokilce, ja podaję ją w vol-au-vent.
Ciasto francuskie rozmrozić. Przygotować 2 szklanki o różnej średnicy, chyba że posiadamy wykrawacze metalowe.
Normalnie vol-au-vent ( fr. lot z wiatrem – nazwa związana jest z lekkością upieczonego ciasta ) składa się z jednego dużego kółka i 3 pierścieni.
Na kółko nakładamy pierścienie. Całość smarujemy rozmąconym jajkiem i pieczemy 10-12 minut w piekarniku 180 0C.
PS. W nagłówku mojego bloga piszę” Sekrety mojej kuchni ” , dlatego staram się w niektórych moich przepisach podzielić się swoją skromną wiedzą z moimi czytelnikami.
Jedna z moich miłych czytelniczek , podająca wiele ciekawych przepisów na Cooklecie, napisała do mnie , że jej te ”kominki ” nie wyrastają. Z ciastem francuskim postępuję trochę inaczej . Po wycięciu np. tych kominków, wstawiam je jeszcze surowe do lodówki na godzinę żeby je dobrze schłodzić, a następnie wkładam do nagrzanego piekarnika.
Do upieczonych ” kominków” nakładamy gorący forszmak ,dekorujemy i smacznego.
Forszmak dragomirowski.
4 porcje:
15 dkg polędwica wołowa
15 dkg pieczarki
20 dkg ogórki kiszone
15 dkg cebula
5 dkg koncentrat pomidorowy
1 łyżka musztarda
½ szklanki rosołu
Olej dosmażenia
Papryka, pieprz, sól do smaku
Wszystko pokroić w drobna kostkę. Polędwicę i szynkę krótko przesmażyć i przełożyć do garnuszka. Następnie przesmażyć cebule z ogórkami, dodać koncentrat i musztardę, wymieszać i połączyć z polędwicą i szynką. Podlać odrobiną bulionu i poddusić. Doprawić solą, pieprzem i papryką. Forszmak powinien być gęsty.